(0) Koszyk
0

"OCZARUJ ICH W TEN DZIEŃ"

saylove.pl/blog

Sztućce na Weselu!

Aby z powodzeniem dobrać zastawę, musicie wziąć pod uwagę kilka czynników: styl, w jakim będziecie organizowali Ślub i Wesele, kolory i fasony obrusów, rodzaje talerzy i półmisków oraz elementy uzupełniające całą kompozycję. Nie warto przesadzać z ilością kolorów.

  • tekst: tomasz mikuła
  • zdjęcia: © victoria, AdobeStock

Obiadowe preludium – weselne sztućce

Sprawa wydaje się być zupełnie oczywista. Jest obiad, zastawa stołowa na weselu też jest, odpowiednie sztućce i w zasadzie – to tyle. Oczywiście, nikt nie próbuje znaleźć dziury w całym, ale dobór widelców, noży i łyżek wcale nie jest taką prostą sprawą. Jeśli decydujecie się ma Wesele w konkretnym stylu, tym bardziej powinniście zwracać uwagę na każdy szczegół. Nie myślcie jednak, że to tylko utrudnia cały proces i powoduje niepotrzebny wzrost kosztów. Najważniejsze są szczegóły, a Goście siedzący przy bajkowo zastawionym stole będą zachwyceni.

Warto nieco przyjrzeć się rynkowi i zobaczyć, co ma do zaoferowania. Obecnie srebrna zastawa, choć ciągle najpopularniejsza na wszelkiej maści imprezach, nieco traci na znaczeniu. Na stołach zaczynamy obserwować feerię złotych i miedzianych refleksów. Odcienie te stają się coraz popularniejsze nie tylko w wystroju wnętrz, ale również w samej architekturze. Są piękne, eleganckie oraz mają w sobie odrobinę przyjemnej dla oka zadziorności. Sztućce na weselu to niełatwy temat.

Kolory i odcienie

Obiad weselny to o wiele, wiele więcej, niż samo jedzenie! Zacznijmy jednak od tych zastaw, które koloru są raczej… pozbawione. Trudno połączyć praktyczność z elegancją i stworzyć przezroczyste sztućce z tworzywa. My też nie próbujmy i postawmy na idealne uzupełnienie Wesela w stylu glamour – srebrne sztućce z plastikową, przezroczystą lub mlecznobiałą rękojeścią. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dość karkołomne, jednak w odcieniach różu i szeroko pojętych pasteli, tego rodzaju zastawa może być ciekawym przełamaniem wiodącej estetyki.

Miedziane sztućce na weselu swój czas mają już od kilku lat. I nie bez powodu stały się gwiazdami wielu ciekawych imprez. Ich rustykalny błysk oczaruje każdego, świetnie komponują się ze stającym się z sezonu na sezon popularniejszym drewnem, pasują do jasnych kwiatów, a w towarzystwie świec są wręcz oszałamiające. To hit poprzedniego sezonu oraz, z pewnością, nadchodzącego. Ich kupno nie wiąże się już z długimi poszukiwaniami, są bowiem dostępne w większości sklepów z artykułami dla domu.

A teraz czas na… złoto! Złote widelce, łyżki, noże są wręcz oszałamiająco piękne, a do tego nie kosztują fortuny. Ponadto mają więcej zastosowań niż ich miedziane odpowiedniki. Ze złotem jest trochę tak, jak z czernią czy bielą. Po prostu: da radę! W zasadzie w niemal każdym stylu uda Wam się zrobić miejsce na złote elementy na stole. Musicie jednak podjąć jedną, arcyważną decyzję: mat czy połysk? Matowe sztućce będą miały więcej zastosowań. Ich kolor nie wyklucza towarzystwa błyszczących elementów, a wręcz do niego zachęca. Sprawa ma się nieco inaczej z błyszczącą zastawą – ta jest nieco bardziej wymagająca. Wymaga też większej uwagi, ciężej jest ją utrzymać w czystości (przeklęte zacieki!).

 

(Nie)codzienne dekoracje

Zupełnie inną kwestią są zdobienia, jakie posiadają sztućce na Weselu (często znajdują się na rękojeściach). I tu są dwie szkoły, które zwalczają się, jak tylko mogą. Dla jednych to zbędna fanaberia, przywołująca na myśl słusznie minione trendy dawnych lat, dla innych – szansa na oryginalny wystrój i ciekawa alternatywa dla weselnego obiadu. Ostateczna decyzja należy do Was, jednak nie zapominajcie, że delikatne, lekkie i podłużne ornamenty świetnie komponują się z weselem z pogranicza country chic i boho. Nie odmawiajcie im od razu. Warto dać szansę każdemu pomysłowi, szczególnie jeśli chodzi o zastawę stołową na weselu.

Cóż chcieć więcej…

A teraz czas na mały bonus – stylową czerń. Czarna zastawa stołowa na weselu w dalszym ciągu nie zagrzała miejsca na polskich stołach weselnych i nie ma czemu się dziwić. Jest rzadko spotykana, nie zdobi półek w każdym sklepie z artykułami dla domu, jej cena bywa mocno zawyżona, a i ich kolor nie zawsze odpowiada założonej estetyce. Warto jednak o nich wspomnieć i mieć je na uwadze. Odrobina ekstrawagancji jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a zaszaleć czasem nawet należy. Ciemne sztućce na weselu na pewno wszystkich zaskoczą, nie będziecie mieli też dużego problemu z ich dopasowaniem do innych elementów zastawy, jeśli będzie pamiętać o konsekwentnym przełamywaniu kolorów. Stół nie powinien być ani za jasny, ani za ciemny.

Piękne sztućce na weselu – więcej niż obowiązkowe

Widzicie więc, że sprawa wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Mimo wszystko warto poświęcić chwilę zastawie stołowej na weselu. Aby z powodzeniem dobrać zastawę, musicie wziąć pod uwagę kilka czynników: styl, w jakim będziecie organizowali Ślub i Wesele, kolory i fasony obrusów, rodzaje talerzy i półmisków oraz elementy uzupełniające całą kompozycję. Nie warto przesadzać z ilością kolorów. Najważniejsza zasada przy dekorowaniu: choćby nie wiadomo co się działo, nie pozwólcie dekoracjom przyćmić podawanych posiłków. Starajcie się stworzyć przestrzeń, która nie będzie nikogo rozpraszała, pozwoli prowadzić swobodną rozmowę, a obiad weselny stanie się jeszcze większa przyjemnością.

0

Komentarze

Dodaj komentarz